A léptetőmotorok lépésszámát érdemes ellenőriznünk és szükség esetén finomhangolnunk:
- az extruder motojának esetében azért, hogy pontosan annyi filamantet adagoljon, amennyire szükség van, hiszen akkor lesz precíz a nyomtatás, ha nincs sem alul, sem felül extrudálva az anyag
- a tengelyeket mozgató motorok kalibrálása pedig a nyomtatott tárgy pontos mérete miatt fontos
Extruder motor kalibrálása
Marlin-ban van egy védelem, nem engedi az extruder motort dolgozni, ha nem meleg a HotEnd, hiszen akkor nem tudná áttolni rajta az anyagot. A kalibrációhoz húzzuk ki a csövet az extruderből és kapcsoljuk ki a védelmet az M302 S0 paranccsal.
Fűzzünk be filamentet az extruderbe, és állítsuk úgy be, hogy éppen csak ne nyúljon ki a cső csatlakozójából. Állítsuk nullára az extruder pozícióját: G92 E0, és adagoljunk ki 100mm anyagot a G1 E100 utasítással.
Mérjük le pontosan, hogy mennyi jött ki. Ha pont 100mm, akkor nincs további dolgunk, ha kevesebb, vagy több akkor korrigáljuk a következők szerint!
Vezessük be a következő jelöléseket:
- – a mért távolságot
- – a régi beállított érték
- – az új helyes érték, amit ki szeretnék számolni
Az értékét kinézhetjük a Marlin forráskódunkból, itt a negyedik érték, ami most éppen 100:
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80, 80, 400, 100}
Vagy ha használunk EEPROM-ot, akkor az M503-as utasítás riportjában nézhetjük meg.
Az új érték így jön ki:
Tehát ha például 95mm-et mértünk, akkor az új értékünk
Józan ésszel ellenőrizzük magunkat: kicsit kevesebbet adagolt, mint amit vártunk, így kicsit nagyobb értéket kell beállítani a korábbinál. Nem tűnik rossznak a számítás. 🙂
Az eredményt javítsuk vissza a Marlin forráskódjába:
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80, 80, 400, 105.26}
Ha pedig használunk EEPROMOT, akkor előbb az M92-es paranccsal írjuk be a memóriába, majd az M500-as paranccsal a memória tartalmát mentsük el az EEPROM-ba.
M92 E105.26 M500
Mindezt videón is megnézheted például a Tech2C csatornáján:
Tengely mozgató motorok kalibrálása
A fentiekhez egészen hasonlóan járunk el. Elsőként Home pozicióba mozgatjuk a tengelyeket a G28 utasítással.
Keressünk valami könnyen mérhető pontot az X kocsi és az Y kocsi között. Mérjük le a távolságot, majd mozgassuk 100mm-et a fejet X irányba: G1 X100
Mérjük le ismét a távolságot és vonjuk le belőle a Home pozícióban mért értéket. Ha a különbség 100, akkor nincs teendőnk, nézhetjük hasonlóan az Y irányt.
Ha nem egészen 100-at kapunk, akkor az Extrudernél bemutatott módon, a mért és a várt értékek arányával visszakorrigáljuk a STEPS_PER_UNIT értékeket.
A következő videóban a fenti méréseket nézheted meg egy HyperCube 3D nyomtató esetében. Itt éppen CNC géppé van átalakítva a nyomtató, de ez nem számít a kalibráció szempontjából. A módosításokat a videóban simán az LCD képernyőn keresztül végzi el és menti az EEPROM-ba:
Nagyon okos összefoglaló, gratulálok hozzá.
Egy két ötlet, hogy egyszerű legyen a mérés: